Skip to content

Rekruterzy dla Rekruterów

Autorski Program warsztatowo-treningowy

dla Rekruterów oraz osób planujących pracę w rekrutacji

SZKOLENIA MODUŁOWE

program realizowany w formule otwartej lub zamkniętej 

ROBOCZY kolaże, prostokąt

Do kogo adresowany jest program?

Program REKRUTERZY dla REKRUTERÓW skierowany jest do osób zajmujących się rekrutacją – zarówno tych, które są na początku swojej drogi zawodowej w HR i chcą poszerzyć swoją wiedzę, jak i tych zajmujących się rekrutacją od lat, których celem jest zgłębienie danego zagadnienia czy zyskanie szerszej perspektywy.

Celem Programu REKRUTERZY dla REKRUTERÓW jest stworzenie kompleksowego i praktycznego kompendium wiedzy o procesach i narzędziach rekrutacyjnych, prezentującego zarówno syntetyczny przekrój stosowanych podejść i narzędzi, jak i praktyczne wskazówki i porady praktyków HR dotyczące ich weryfikacji i zastosowania.

Założenia programu

KOMPLEKSOWOŚĆ + SYNTEZA

Kompleksowość wyraża się w szerokim podejściu do tematu. Przeprowadzamy Uczestnika przez cały proces rekrutacji i prezentujemy pełen wachlarz zagadnień z nim związanych, poruszając przy tym kwestie dotyczące trendów, elementów strategicznych, operacyjnych działań, jak i  narzędzi – tak, aby Uczestnik mógł spojrzeć na szeroki kontekst rekrutacji.

Synteza odzwierciedlona jest w sposobie prezentacji poszczególnych tematów – naszym celem jest podejście przekrojowe, pokazujące różne podejścia wynikające z konkretnych potrzeb i kontekstu sytuacyjnego – tak, aby Uczestnik mógł wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w sposób adekwatny do jego celów.

Dlaczego warto sięgnąć po nasz program?

Co zyskasz?

 
Zdobędziesz kompleksową i praktyczną wiedzę o procesach i narzędziach rekrutacyjnych
Poznasz syntetyczny przekrój stosowanych podejść i narzędzi
Uzyskasz praktyczne wskazówki i porady praktyków HR dotyczące weryfikacji i zastosowania narzędzi

Konstrukcja programu

Naszym celem jest prezentacja poszczególnych elementów, tak aby pokazać ich plusy i minusy oraz przedstawić szerszy kontekst ich efektywnego zastosowania. Jest swego rodzaju „skrzynką z narzędziami”, z której „Rekruter-mechanik” sam wyciąga potrzebne mu narzędzia.

Sama konstrukcja programu jest oparta na koncepcji „pigułek” – każdy moduł jest omówieniem kluczowych zagadnień danej tematyki.

Każde spotkanie to połączenie pigułki wiedzy z praktyką.  Dzięki facylitacji Uczestnicy będą aktywnie uczestniczyć w spotkaniu, wymieniać pomysły i poglądy, a przygotowane przez trenerów zadania i case’y pozwolą wypracować rozwiązania tak, aby to co wydaje się oczywiste w teorii przekuć w skuteczne działanie.

czyli kogo naprawdę szukamy

PROFIL KANDYDATA

czyli kogo naprawdę szukamy

Odpowiednie zdefiniowanie profilu poszukiwanego kandydata to klucz do skutecznej rekrutacji. Podstawowe pytanie na początku każdego procesu to pytanie o to jakiej osoby szukamy – nie w rozumieniu „opisu stanowiska”, ale w dużo szerszym ujęciu danej roli – po co dołącza do organizacji? jakie będą jej zadania i cele? co powinna „wnieść na pokład”? czego oczekuje od niej organizacja? 

Jeżeli w odpowiedni sposób zdefiniujemy profil kandydata, nie tylko łatwiej będzie nam zdefiniować strategię poszukiwań, ale też dużo szybciej i efektywniej przeprowadzimy proces, a kandydatom w procesie zagwarantujemy wysoki poziom merytoryczny prowadzonych rozmów.

More
czyli co i w jaki sposób warto sprawdzić

WERYFIKACJA KOMPETENCJI

czyli co i w jaki sposób warto sprawdzić

Każda kompetencja, którą uwzględniliśmy tworząc profil kandydata wymaga weryfikacji i zaopiekowania w procesie rekrutacji. Przy każdej musimy sobie postawić pytanie: jak sprawdzę, czy kandydat „to ma”.

Inaczej będziemy sprawdzać twarde kwalifikacje zawodowe – tu najczęściej wystarczy certyfikat poświadczający daną umiejętność (np. uprawnienia SEP dla elektryka), inaczej kompetencje językowe (w tym przypadku certyfikat często nie jest wystarczającym źródłem informacji), inaczej kompetencje miękkie, np. planowanie i organizacja czasu pracy.

More
czyli jak rozmawiać z kandydatem, jak zadawać pytania, jak słuchać odpowiedzi i jak na ich odstawie wnioskować

CBI - COMPETENCY BASED INTERVIEW

czyli jak rozmawiać z kandydatem, jak zadawać pytania, jak słuchać odpowiedzi i jak na ich odstawie wnioskować

Rozmowa rekrutacyjna jest jedną z metod weryfikacji kompetencji kandydata. Jest – i z pewnością zawsze będzie – najważniejszym elementem procesu rekrutacyjnego.

Stosowane narzędzia psychometryczne czy też różne metody weryfikacji wiedzy, umiejętności czy  kompetencji są z reguły narzędziami wspierającymi proces, nic jednak nie jest w stanie zastąpić rozmowy.

A rozmowa sama w sobie, przeprowadzona w odpowiedni sposób, daje bardzo szerokie możliwości poznania i zweryfikowania osoby siedzącej naprzeciw nas. 

More
czyli poznaj i przećwicz najpopularniejszą formę wywiadu kompetencyjnego

MODEL STAR

czyli poznaj i przećwicz najpopularniejszą formę wywiadu kompetencyjnego

Rozmowa rekrutacyjna to jedno z najskuteczniejszych narzędzi weryfikacji kompetencji kandydatów. Aby jednak dostarczała rzetelnych informacji, musi być przeprowadzona w sposób uporządkowany i skoncentrowany na konkretnych przykładach z doświadczenia zawodowego kandydata.

Model STAR (Situation, Task, Action, Result) to sprawdzona metoda, która pozwala usystematyzować rozmowę i uzyskać wiarygodne informacje o rzeczywistych umiejętnościach i kompetencjach kandydata.

Jego stosowanie umożliwia nie tylko ocenę deklarowanych kompetencji, ale także ich faktycznego przełożenia na wyniki pracy.

More
czyli jakie pułapki i wyzwania podczas pracy stwarza nam nasz własny mózg

PUŁAPKI BŁEDÓW POZNAWCZYCH

czyli jakie pułapki i wyzwania podczas pracy stwarza nam nasz własny mózg

Czy zdarza Ci się, że po raz kolejny dbasz o to, by nie „przywiązywać się” nadmiernie do pierwszego kandydata w cyklu rekrutacji? Zdajesz sobie sprawę z tego, że kompetencje ładniejszych ludzi oceniamy wyżej?

A może jesteś przekonana/y, że to Ciebie nie dotyczy? Prawda jest taka, że na nasze decyzje wpływa więcej rzeczy niż nam się wydaje i nikt z nas nie jest wolny od błędów poznawczych. 

Obiektywizm jest jedną z najważniejszych wartości w pracy rekrutera. Chcemy, by kandydaci, których wybieramy nie tylko byli w najwyższym stopniu dopasowani do potrzeb, ale również by wybór, którego z nich prezentujemy  był rzetelny. Zdobycie wiedzy, o tym jak działa nasze myślenie, jak podejmujemy decyzje i co na nie może wpływać to jedyna droga do ograniczenia niepożądanych oddziaływań. W efekcie daje nam również możliwość wypracowania procedury weryfikacji własnej rzetelności i budowania swojej marki rekrutera.

More